5 powodów, dla których dzieci powinny nauczyć się pływać

przez admin

Dla wielu rodziców pomysł założenia kostiumu kąpielowego i wskoczenia z dzieckiem do basenu może być nieco zniechęcającym zadaniem. Szczególnie dla mam, ale z pewnością także dla tatusiów i dziadków, przejście dwóch metrów od nakrycia ręcznika do brzegu basenu może być po prostu zbyt trudne do rozważenia.

Ale oto dlaczego, jako opiekunowie naszych dzieci, wszyscy powinniśmy rzucić ten ręcznik na ławkę, wypiąć pierś i zabrać nasze maluchy do basenu jak mistrzowie.

Smutna prawda…

W 2022 roku w Polsce utonęło 419 osób i jest to trzecia najmniejsza ilość utonięć od 1998 roku. Na przestrzeni lat udział poszczególnych grup wiekowych w statystykach utonięć bardzo się zmienił. W Polsce pod koniec lat 90-tych co piąta osoba, która straciła życie w wodzie, nie ukończyła 18 lat, a co czwarta miała powyżej 50 lat. Najliczniejszą grupę wśród topielców stanowiły wtedy osoby między 31 a 50 rokiem życia. Jednak jest to efekt właśnie coraz większej świadomości i nauki pływania dzieci już od najmłodszych lat.

Dzieci poniżej piątego roku życia to grupa wiekowa najbardziej narażona na utonięcie, a większość z nich ma miejsce w domu i w jego pobliżu, najczęściej na przydomowych basenach, nada jeziorem itp..

Statystyki te stanowią dla rodziców przypomnienie, aby zachowali czujność i pamiętali o kilku prostych wskazówkach:

  • Aktywny nadzór osoby dorosłej nad wodą
  • Upewnienie się, że przydomowe baseny są odpowiednio ogrodzone
  • Zabieranie dzieci na zajęcia zapoznawcze z wodą i naukę pływania

5 powodów, dla których Twoje dzieci powinny nauczyć się pływać:

  • Lekcje dodają dzieciom pewności siebie, co świetnie wpływa na poczucie własnej wartości
  • Twoje dziecko będzie uczyć się o bezpieczeństwie wody w wodzie i wokół niej
  • Pływanie to świetny sposób na aktywność fizyczną
  • Wcześniejszy rozwój umiejętności fizycznych, w tym koordynacji ręka-oko i napięcia mięśniowego
  • Zwiększa umiejętności społeczne i osobiste
  • Zmniejsza ilość czasu spędzonego przed ekranem

Lekcje pływania są również niezwykle korzystne dla dzieci powyżej piątego roku życia, ponieważ poszerzają ich wiedzę na temat bezpieczeństwa w wodzie, a także poprawiają ich umiejętności i rozwój udaru mózgu.

Zajęcia są obecnie dostępne w ramach programu nauki pływania dla dzieci w Gliwicach w w naszym klubie Delfin92, który obejmuje zajęcia dla małych dzieci i młodzieży i odbywają się w trakcie roku szkolnego. Intensywne programy nauki pływania są dostępne także w czasie wakacji szkolnych.

Być może chciałbyś poczuć się pewniej w wodzie i wokół niej, szkoła pływania oferuje również zajęcia nauki pływania dla dorosłych o różnych porach tygodnia.

Dowiedz się więcej o zajęciach w szkole pływania na naszej stronie.