Jak utrzymać motywację dziecka do kontynuowania nauki pływania?

przez admin

Przez lata nauczania widziałem, jak najróżniejsi rodzice i uczniowie z różnych środowisk przychodzili na lekcje pływania. Czasami niestety słyszę, jak dziecko mówi mi, że nie lubi chodzić na lekcje, a ja zawsze pytam, dlaczego. Niektóre odpowiedzi, które słyszałem, to: „Już mnie to nie obchodzi”, „To nie jest zabawne”, „Umiem pływać, dlaczego miałbym zostać dłużej?”


Z perspektywy instruktora możemy zmienić sposób nauczania, aby walczyć z tymi reakcjami. Czasami dziecko lubi/potrzebuje trochę więcej sztywności i struktury, a czasami musi czuć, że się bawi, a nie uczy, chociaż tak jest.

Jednak instruktor nie zawsze może kontrolować niektóre rzeczy, które motywują dziecko i w tym miejscu wkraczają rodzice. Oto krótka lista, która może pomóc zmotywować Twoje dziecko do pozostania na lekcjach.

  • Powiedz dziecku, że lubisz oglądać, jak pływa, ale staraj się nie krytykować jego wyników, od tego jest trener/instruktor.
  • Bądź zaangażowany! Zauważyłam, że kiedy dziecko widzi rodzica siedzącego na telefonie, komputerze, czytającego lub po prostu go nie ma, jest mniej prawdopodobne, że będzie chciało się zmuszać lub brać udział w zajęciach. Dzieci uwielbiają mówić: „popatrz mamo/tato, obejrzyj to!”
    Zachęcaj ich, nie rozpraszając ich. Bardzo łatwo jest przekroczyć granicę od przydatnej zachęty do unoszenia się nad klasą i odwracania jej uwagi. Dopóki siedzisz i obserwujesz zajęcia, od czasu do czasu pokazując kciuki do góry lub klaszcząc, radzisz sobie świetnie! Jeśli zaczniesz komentować wszystko w trakcie lekcji, Twoje dziecko może się zestarzeć i możesz zacząć rozpraszać jego uwagę.
  • Pozwól dziecku przejąć kontrolę nad swoją lekcją. Pozwól im wybrać cel lub wyzwanie, które chcą zrealizować, i przekazać je swojemu trenerowi. Często prosty cel, taki jak chęć pływania stylem dowolnym lub pływania na plecach przez określony czas, może zwiększyć ich pewność siebie i pomóc zmotywować się do przyjścia na zajęcia.
  • Niech się dobrze bawią! Chociaż lekcje są miejscem nauki tak samo jak szkoła, podczas lekcji zawsze jest miejsce na odrobinę zabawy.