Nauka pływania dla dzieci – przewodnik krok po kroku, jak je uczyć

przez admin

Dlaczego nauka pływania jest ważna? Jakie plusy niosą za sobą regularne treningi? Pływanie zapobiega wpływowi współczesnego, siedzącego trybu życia na nasze zdrowie. Poprawia umiejętności oddychania, koordynację, siłę i elastyczność, a zapisanie się na zajęcia pływania to dla dzieci fantastyczny sposób na nawiązanie nowych przyjaźni.

Ale nie jest to ważne tylko dla zabawy. Nauka pływania ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego malucha – pewnego dnia może uratować mu życie, zapobiegając utonięciu.

Opanowanie wód można osiągnąć przy odpowiednim wsparciu i wskazówkach. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć – Szkoła nauki pływania dla dzieci w Gliwicach uczy dzieci w każdym wieku i o każdym poziomie umiejętności. Najlepszym sposobem na zapewnienie dziecku nauki prawidłowego i bezpiecznego pływania jest oczywiście pozostawienie tego profesjonalistom, ale są kroki, które możesz podjąć, aby nauczyć je tej umiejętności samodzielnie:

Sprawdź dostępne terminy i ustal grafik dziecka

Jeśli spróbujesz nauczyć dzieci wielu rzeczy w ciągu jednego dnia, zbyt szybko, zapomną, pogubią się i popełnią błędy. Zaznacz w swoim pamiętniku daty, kiedy będziesz mieć lekcję i trzymaj się tego. Spróbuj pół godziny pływania w każdej sesji. To optymalny czas, aby utrzymać zaangażowanie dzieci i zapamiętać to, czego się nauczyły.

Rozpocznij od nóg

Lekcje pływania dla dzieci zwykle rozpoczynają się od pracy nóg. Na szczęście dla rodziców i nauczycieli, dzieci to uwielbiają. Niech zawisną na pływaku lub rynnie basenu i kopną nogami tak prosto, jak to możliwe. Wiele dzieci pozwala, aby ich nogi opadły, dlatego ważne jest, aby najpierw pomóc im zrównoważyć ciało, aby utrzymać się na powierzchni.

Bąbelki i oddychanie

Gdy Twoje dziecko opanuje kopanie, naucz je dmuchać bańki w wodzie. Możesz to zrobić nawet w domowej wannie. Poproś je, aby wstrzymało oddech i zanurzyło usta w wodzie, stopniowo zbliżając je do ust i nosa. Wiele dzieci może się zdenerwować tą lekcją. Aby było to mniej zniechęcające, zrób to z nimi, aby mogli zobaczyć, że nic ci się nie stało, a twoje oczy i włosy są suche. Okulary do pływania dla dzieci są na tym etapie idealne – maluchy uważają, że są fajne i pozwalają im widzieć pod wodą.

Zajmij się pracą rąk

Kiedy już oswoją się z zanurzaniem twarzy w basenie, naucz przyszłego pływaka używania rąk i przeciągania się przez wodę. Naprzemienne kopnięcia nogami połączone z naprzemiennym sięganiem i ciągnięciem rękami i ramionami. Po pewnym czasie odkryją, że używanie rąk i nóg razem przychodzi im naturalnie.

Spraw aby lekcje były zabawą, grą, rywalizacją

Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, gdy próbujesz uczyć, jest znudzone dziecko. Jednym z najlepszych sposobów, aby uczynić naukę zabawą, jest przekształcenie lekcji pływania w grę. Rzuć im wyzwanie, aby przepłynęli dalsze odległości, przepłynęli hula-hop lub zebrali kije do nurkowania z dna basenu. Używaj zabawek i pływaków oraz organizuj wyścigi, aby Twoje dziecko było bardziej skłonne do nauki pływania. Oczywiście dzieci są bardziej skłonne do nieposłuszeństwa względem rodziców. Dlatego połączenie własnych zajęć z lekcjami u nauczyciela pływania pomoże Twojemu dziecku w rozwoju. Każde dziecko jest inne, ale im częściej uczęszcza na zajęcia, tym szybciej się uczy.